Wspieramy monitoring jakości usług video w Grupie Polsat

Profil klienta

Grupa Polsat – jedna z największych polskich firm oraz wiodąca grupa medialno-telekomunikacyjna w regionie. Posiada 5,6 mln klientów kontraktowych i świadczy ponad 17 mln usług telewizyjnych, telefonii komórkowej i internetowych.

Potrzeba biznesowa

  • Proaktywny monitoring (24/7) dostępności, wydajności i integralności oferty usług OTT.
  • Skrócenie czasu wykrywania incydentów sieciowych: wąskie gardła, czas buforowania wideo oraz ryzyko jego występowania, IGMP join/leave time, czas połączenia TCP, czas do pierwszej ramki wideo, zgubione pakiety itp.
  • Monitoring krytycznych kanałów TV.

O projekcie

Jako VECTOR SOLUTIONS zrealizowaliśmy kompleksowe wdrożenie systemu monitoringu usług video. Prace obejmowały:

  • Przygotowanie projektu rozwiązania.
  • Wdrożenie całego system monitoringu na podstawie zaplanowanego harmonogramu.
  • Wsparcie powdrożeniowe w ramach SLA.

W czasie realizacji projektu zakładaliśmy dwa kluczowe obszary niezbędne do stałego monitorowania: usługa OTT oraz kanały TV.

Usługa OTT

Wymagania architektury niezbędnej do dostarczania treści OTT sprawiają, że koniecznością było stworzenie nowej wizji monitorowania jakości świadczonych usług, opartej o koncepcję „end to end monitoring”.

W celu zapewnienia skutecznego systemu monitoringu OTT zdecydowaliśmy się na zastosowanie robotów OTT & CDN Witbe. Zbierają one KPI ze wszystkich miejsc, w których występuje ryzyko operacyjne. Jednocześnie testują i monitorują strumienie w krytycznych punktach łańcucha dostaw, takich jak: serwery Origin i Edge, sieć CDN oraz część Access i Post-CPE.

– Niezależnie od tego, czy chodzi o jakość wideo, czy brakujące kanały, roboty OTT & CDN Witbe dostarczają użytecznych informacji na temat dostępności usług OTT, ich wydajności oraz jakości – mówi Michał Koreń, System Engineer – Video Solutions w VECTOR SOLUTIONS.

Monitoring kanałów TV

Celem nadawców TV jest to, by dostarczać Klientom usługi o jak najwyższej jakości i eliminować wszelkie ewentualne problemy. Robot Video & Media w prosty sposób monitoruje w trybie 24/7 dostępność kanałów TV z dowolnego urządzenia, a jednocześnie analizuje ich jakość.

– To rozwiązanie pozwala znaleźć problem pojawiający się w kanałach TV zanim Abonenci zaczną  odczuwać obniżenie jakości usług. Dzięki temu operator jest w stanie zmniejszyć liczbę skarg i rezygnacji z usług – dodaje Michał Koreń.

W 2020 roku cały system monitoringu został rozbudowany o następujące funkcje:

  • Monitoring oraz wykrywanie wszelkiej degradacji obrazu na kanałach TV.
  • Analiza sieciowa usług dostarczanych do urządzeń STB.
  • Monitoring dostępności oraz wydajności sieci CDN i usługi OTT.

Korzyści dla klienta

Co zyskał Cyfrowy Polsat, decydując się na wdrożenie systemu przy współpracy z VECTOR SOLUTIONS?

  • Funkcje algorytmu: WITBE SMARTPING. Lokalizuje on wszelkie wąskie gardła w sieciach CDN, a także określa węzeł odpowiedzialny za błąd oraz analizuje wpływ tego błędu na jakość usługi. Narzędzie jest skorelowane z pomiarami OTT, ujawnia trasę sieciową usługi i mierzy jej jakość pod względem dostępności, wydajności i efektywności.
  • Monitoring strumieni adaptacyjnych wykorzystywanych w OTT pod względem dostępności, występowania buforowania oraz jakości.
  • Roboty Video & Media Witbe wykorzystywane do monitorowania kanałów TV 24/7. W przypadku pojawienia się błędów, w sposób automatyczny wysyłany jest alarm do odpowiedniego zespołu. System pozwala na natychmiastową naprawę awarii, zanim zostanie ona zauważona przez Abonenta.
  • Wyniki z testów oraz monitoring są agregowane w jednym miejscu oraz przedstawiane w formie czytelnych danych pozwalających na szybką i sprawną ocenę miejsca, które powoduje degradację jakości usług.

– System monitoringu usług wideo wspiera naszą codzienną pracę. Wdrożone rozwiązanie pozwala skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom i eliminować błędy, dzięki czemu możemy świadczyć naszym abonentom usługi o jeszcze lepszej jakości – mówi Piotr Łuszczek, Kierownik Działu Testów Systemów Telewizyjnych w Cyfrowym Polsacie.

Wykorzystane technologie:

  • Witbe Smartping
  • VQ-ID analysis (Incident Detection)

Zastosowane urządzenia oraz proces wdrożenia:

  • Robot OTT & CDN Witbe – przeprowadziliśmy proces integracji i połączenia urządzenia z siecią CDN. Roboty, jako że odzwierciedlają zachowanie “player’a”, muszą posiadać stały dostęp do strumieni OTT.
  • Robot on Rack Video & Media Witbe – monitoring sieciowy usługi na Set Top Box wymagał integracji z przełącznikami sieciowymi oraz urządzeniami klienckimi.
  • Robot Nano Video & Media  – urządzenia mogą znajdować się w różnych lokalizacjach. W trakcie integracji zapewniliśmy stałe połączenie z systemem do zarządzania oraz stały dostęp do usługi na STB.

– W VECTOR SOLUTIONS posiadamy wieloletnie doświadczenie w obszarze rozwiązań video. Jesteśmy na bieżąco z trendami rynkowymi i współpracujemy z wiodącymi dostawcami technologii, by wspierać Klientów w rozwoju usług. Każdy projekt realizujemy indywidualnie i kładziemy nacisk nawet na najmniejsze detale, które mogą stanowić klucz do sukcesu – podsumowuje Michał Koreń.

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania współpracą z VECTOR SOLUTIONS, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz.

Inni przeczytali także: