Dlaczego Veeam sprawdza się jako backup w sektorze publicznym? [case study]

Jednym z wiodących celów VECTOR SOLUTIONS jest wsparcie sektora publicznego w zakresie rozwiązań IP, infrastruktury IT oraz cyberbezpieczeństwa. Jako integrator systemów ochrony danych, rozpoczęliśmy współpracę z Lubelskim Centrum Innowacji i Technologii (LCIiT) – jednostką świadczącą obsługę informatyczną sektora publicznego oraz operatorem sieci szerokopasmowych w województwie lubelskim.  

kopie zapasowe, cyberataki, tworzenie backupu

Zjawisko ataków cybernetycznych wzrasta z dnia na dzień. Dlatego firmy i organy publiczne coraz więcej inwestują w ochronę danych i unowocześniają infrastrukturę teleinformatyczną. Regularnie szkoleni są także pracownicy jednostek. VECTOR SOLUTIONS jako certyfikowany integrator Veeam, tworzy kompleksowe rozwiązania w zakresie m.in. ochrony przed atakami i utratą danych.

Na rynku instytucji publicznych dług technologiczny jest zjawiskiem bardzo potężnym. Wynika to z bardzo wielu powodów. Przede wszystkim z różnorodności technologicznej – w każdym z tych urzędów funkcjonują inne rozwiązania technologiczne, po drugie – z bardzo prozaicznego powodu – braków kadrowych departamentów IT.

Marcin Matusiak, Sales Director w VECTOR SOLUTIONS

Współpraca z LCIiT jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych dotychczas przez VECTOR SOLUTIONS w zakresie dostarczania backupu instytucjom publicznym. Wielowymiarowe podejście – od szczegółowej analizy infrastruktury, możliwości i potrzeb, poprzez dostarczenie, po wdrożenie systemu oprogramowania, jest dla nas kluczowe przy współpracy.

 

backup, firma zabezpiecza instytucje podczas awarii

W dobie wzmożonych ataków cybernetycznych, najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo oraz zapewnienie ciągłości działania instytucjom publicznym. Dlatego wspieramy je jako certyfikowany integrator systemu Veeam, posiadający status złotego partnera. To dla naszych klientów gwarancja posiadania najwyższych kompetencji inżynierskich, szczególnie istotnych przy ochronie danych wrażliwych.

Łukasz Wasielewski, Solution Manager – Cloud & IT Infrastructure w VECTOR SOLUTIONS

Profil klienta z sektora publicznego

Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii to instytucja, która zabezpiecza potrzeby teleinformatyczne wojewódzkich jednostek organizacyjnych. Jej klientami są także podmioty samorządu terytorialnego województwa lubelskiego. Organizacja:

 • realizuje politykę w zakresie informatyki i telekomunikacji,
 • dba o integrację systemów informatycznych i telekomunikacyjnych,
 • realizuje usługi telekomunikacji,
 • wspiera działania promujące transformację technologiczną województwa oraz usług eksperckich,
 • zajmuje się standaryzacją w zakresie informatyki, telekomunikacji oraz procesów zarządzania.

W przypadku usług IT niezbędni są zarówno dostawcy, jak i sprawdzony partner biznesowy, który przeprowadza szkolenia, wdrożenie, transfer wiedzy oraz wspomaga instytucję w zarządzaniu oprogramowaniem. Współpracujemy z VECTOR SOLUTIONS. Jest to bardzo dobry, certyfikowany w zakresie rozwiązań, których używamy, partner.

Robert Targos, zastępca dyrektora Lubelskiego Centrum Innowacji i Technologii

Potrzeba biznesowa dla realizacji projektu

 • Zabezpieczenie administracji publicznej przed utratą danych.
 • Wykorzystanie niezawodnego systemu magazynowania kopii zapasowych przy zachowaniu zasad prawnych obowiązujących instytucje publiczne.
 • Zapewnienie obsługi i utrzymania systemu bezpieczeństwa i reagowania w razie jego awarii.
 • Zagwarantowanie ciągłości działania instytucji w przypadku awarii środowiska IT i niedostępności danych.

VECTOR SOLUTIONS jako integrator systemu backupu

W oparciu o kompetencje i doświadczenie zespołu VECTOR SOLUTIONS oraz oprogramowanie backupowe pochodzące od partnera technologicznego Veeam, zapewniliśmy kompleksową modernizację i podniesienie funkcjonalności posiadanego oprogramowania do obsługi kopii zapasowych, takich programów jak Exchange Online, SharePoint Online, OneDrive dla Firm i Microsoft Teams. Zakres prac obejmował:

 • analizę potrzeb i wybór rozwiązania adresującego potrzeby klienta,
 • rozwój środowiska w ramach oprogramowania Veeam Backup & Replication, testowanie i konfigurację,
 • szkolenie z zakresu administracji i zarządzania systemem,
 • wsparcie techniczne poprzez utrzymanie i rozwój wdrożonej platformy.

W LCIiT rozwiązaniem backupowym objęto infrastrukturę sprzętową opartą o serwery, macierze i środowisko wirtualne Vmware vSphere w wersji 6.7 zawierające łącznie 250 maszyn wirtualnych oraz 1600 użytkowników usługi Microsoft 365.

Rozwiązania Veeam nie bez powodu zostały wybrane przez klienta – jest to najbardziej kompleksowy i intuicyjny system wykorzystywany w tym zakresie. Pozwala na wyjątkowo szczegółowe odzyskiwanie dowolnych elementów pakietu Microsoft 365. Równocześnie autorskie funkcje kompresji kopii zapasowych z serwerów, umożliwiają znaczną oszczędność przestrzeni przechowywania danych.

Łukasz Wasielewski, Solution Manager w VECTOR SOLUTIONS

Veeam rozwiązaniem na zabezpieczenie danych w sektorze publicznym

Veeam to system polecany instytucjom i firmom, które obsługują jednostki administracji publicznej. Rozwiązanie, w instytucjach, które posiadają własne centra danych, daje możliwość ich ochrony oraz tworzenia kopii zapasowych. Dzięki Veeam dane są chronione niezależnie od posiadanej infrastruktury. Rozwiązanie gwarantuje współpracę z najbardziej elastycznymi możliwościami działań w chmurze hybrydowej, AWS, Azure, Google Cloud. Veeam zapewnia także ochronę przed ransomware oraz pozwala odzyskać dane magazynowane w lokalnych repozytoriach w sposób niezmienny.

Bezpieczeństwo danych jest ważnym elementem działalności sektora publicznego. Cyfryzacja usług sprawia, że instytucje, takie jak urzędy, szpitale, uczelnie przetwarzają duże ilości krytycznych danych osobowych. Ważne jest więc zapewnienie niezawodnego backupu.

Twój zaufany partner technologiczny

VECTOR SOLUTIONS od lat pełni rolę integratora oraz wdraża systemy backupowe w biznesie i sektorze publicznym. Dzięki multivendorowej polityce współpracy, nasi klienci mogą liczyć na najlepsze rozwiązania zróżnicowanych globalnych dostawców, które pozwalają na kompleksową opiekę i dostosowanie oferty do potrzeb oraz infrastruktury klienta. Współpracując z VECTOR SOLUTIONS zyskujesz:

 • realizację projektu w modelu end-to-end,
 • zintegrowanie obecnej infrastruktury z nowymi rozwiązaniami,
 • kompleksowe szkolenie pracowników w zakresie korzystania z systemu,
 • wsparcie utrzymaniowe i rozwojowe środowisk teleinformatycznych.

Inni przeczytali także: