Kontrybucja treści

Abonenci nowoczesnych usług telewizyjnych są dziś zmotywowani, by błyskawicznie sięgać po wszelkie dostępne innowacje. W czasach, gdy odbiornik wymienia się na nowszy nawet co kilka lat, a wielkocalowe telewizory w prywatnych domach i mieszkaniach umożliwiają odbiór treści w standardzie 4K UltraHD, twórcy i nadawcy treści stają przed dużym i trudnym wyzwaniem. Muszą bowiem zapewnić abonentom dostęp do contentu wysokiej jakości, bez względu na to, skąd jest on transmitowany.

Przemysław Kulesza, Solution Manager – Video Solutions

O ile przygotowywanie audycji telewizyjnych w nowocześnie wyposażonych studiach, zlokalizowanych w największych ośrodkach miejskich nie stanowi problemu, o tyle wyzwaniem okazuje się nadawanie treści z ośrodków lokalnych lub też bezpośrednio z miejsca wydarzeń. Tymczasem z punktu widzenia abonentów miejsce realizacji danej audycji bądź transmisji nie ma znaczenia – oczekują oni, że bez względu na lokalizację, otrzymają dostęp do jednakowo aktualnej i doskonałej technicznie treści cyfrowej.

Kontrybucja treści – nowoczesna odpowiedź na potrzeby rynku

Już teraz dysponujemy technologią, która umożliwia spełnienie wszystkich wymienionych oczekiwań odbiorców. Są to rozwiązania do kontrybucji treści, czyli przenoszenia bądź wymiany contentu pomiędzy różnymi lokalizacjami. Przekaz realizowany jest albo przez łącze IP, albo też drogą satelitarną. W pierwszym z wymienionych przypadków do wymiany treści służyć może dedykowane włókno sieci światłowodowej.

Mechanizmy kontrybucji treści opierają się na rejestrowaniu materiałów w jakości np. 4K UHD przez lokalne ośrodki telewizyjne, wozy transmisyjne itp., a następnie przekazywaniu ich w niezmienionej (nieskompresowanej) postaci do studia, w którym dopiero odbywać się będzie właściwa obróbka contentu. Warunkiem stawianym systemom kontrybucji treści jest zapewnienie transmisji obrazu i dźwięku bez uszczerbku dla jego jakości i z najmniejszym możliwym opóźnieniem.

Komu rekomendujemy wdrożenie kontrybucji treści?

Prezentowane rozwiązania skierowane są do szerokiego kręgu zarówno twórców contentu, jak i usługodawców. Umożliwiają one obsługę eventów – w tym prestiżowych, dużych wydarzeń sportowych o dowolnej lokalizacji (nawet w 4K UHDTV czy też MPEG-4 AVC HD 4:2:2 10-bit 1080p50/59.94), a także koncertów czy widowisk. Równie atrakcyjna okaże się kontrybucja w przypadku nadawania serwisów informacyjnych i wiadomości ze studiów telewizyjnych w ośrodkach lokalnych – w tym przypadku platformy mogą zaoferować przekaz w standardzie MPEG-2 lub MPEG-4 4:2:0 z extra low delay.

Najistotniejsze elementy i korzyści systemy kontrybucji treści

Platforma do realizacji usług kontrybucji treści to wieloelementowy system. Składają się na niego:

  • KONTRYBUCJA – czyli wymiana treści pomiędzy jedną lokalizacją a drugą.
  • ROZWIĄZANIA DSNG – czyli Digital Satellite News Gathering: mobilne wozy transmisyjne, zapewniające łączność satelitarną z dowolnej lokalizacji i wyposażone w enkoder klasy premium oraz modulator DVB-S2X w 1RU.
  • WYSOKA JAKOŚĆ KODOWANIA – używane oprogramowanie gwarantuje zachowanie najwyższej jakości kodowania (4K HEVC, P50/60 UHDTV) przy jednoczesnym niskim opóźnieniu.
  • DVB-S2X – platforma zapewnia wsparcie dla standardu DVB-S2X.

Zapewnij odbiorcom dostęp do wysokiej jakości contentu z rozwiązaniami VECTOR SOLUTIONS

Jako hub technologiczny zapewniamy twórcom treści cyfrowych i operatorom dostęp do rozwiązań, dzięki którym mogą oni spełnić oczekiwania współczesnych odbiorców – a tym samym zapewnić sobie mocniejszą pozycję na mocno konkurencyjnym rynku. W VECTOR SOLUTIONS – wspólnie z naszymi partnerami – zapewniamy kompleksowe wdrożenie platformy kontrybucji treści w powiązaniu z pozostałymi usługami z obszaru Video Solutions. Zrealizowane przez naszych specjalistów systemy pracują dla wiodących dostawców usług telewizyjnych. Prześlij zapytanie i uzyskaj ofertę na wdrożenie dedykowanego rozwiązania dla Ciebie:

Zobacz dostępne produkty

Dowiedz się więcej: