CCAP/CMTS
Optyka stacyjna
Remote PHY
Węzły optyczne
Wzmacniacze
Pasywa RF
Infrastruktura pasywna sieci optycznej
Systemy pomiarowe
Systemy zasilania
Extendery WiFi
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.0
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.1
Modemy kablowe DOCSIS 3.0 32x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 16x4
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.1
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 24x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 8x4
CCAP/CMTS
Optyka stacyjna
Remote PHY
Węzły optyczne
Wzmacniacze
Pasywa RF
Infrastruktura pasywna sieci optycznej
Systemy pomiarowe
Systemy zasilania
Extendery WiFi
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.0
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.1
Modemy kablowe DOCSIS 3.0 32x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 16x4
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.1
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 24x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 8x4
Telewizja Polska S.A. wykorzystuje do transmisji sygnału telewizyjnego najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia dostępne na rynku. W tym zakresie od lat współpracuje z firmą VECTOR, która wraz z czołowymi światowymi producentami sprzętu tworzy systemy, spełniające najwyższe standardy, obowiązujące w wymagającej branży telewizyjnej. Wybrany system oparty został o urządzenia firmy Tandberg Television part of the Ericsson Group do realizacji kodowania MPEG-4.
W projekcie realizacji Systemu Multipleksu Cyfrowego, który był jednym z największych projektów telewizji cyfrowej zrealizowanych w Polsce w ubiegłym roku, możemy wyróżnić następujące etapy:
W ramach usług przygotowawczych do budowy Systemu opracowano i uruchomiono projekt, wykorzystujący kodowanie MPEG-4 HD/SD w Systemie Multipleksu. Kolejnym etapem było przeprowadzenie testów poprawności rozwiązania w celu wykluczenia ewentualnych komplikacji.
Etap realizacji projektu wiązał się z przygotowaniem infrastruktury technicznej, instalacją urządzeń transmisji sygnałów telewizyjnych i wykonaniem infrastruktury kablowej. W dalszej kolejności zapewniono automatyczną redundancję, która zapewnia bezprzerwową pracę systemu w przypadku awarii któregoś z urządzeń. W ramach usług powykonawczych VECTOR z Tandberg Television zrealizował szkolenia obsługi technicznej, przygotował dokumentację powykonawczą oraz zrealizuje wsparcie techniczne dla uruchomionego Systemu.
W skład całego systemu multipleksu wchodzą następujące bloki funkcjonalne, przygotowujące sygnał do transmisji w naziemnym i satelitarnym multipleksie cyfrowym:
Sygnały w formacie SDI dostarczane są do wejścia torów sygnałowych platformy. Dzięki routerowi SDI i wzmacniaczom wizyjnym jesteśmy w stanie niezawodnie dostarczyć te sygnały do urządzeń zapasowych w przypadku awarii któregoś z głównych koderów. Dodatkowo – dzięki podłączeniu torów wyjściowych systemu (ASI z multiplekserów) do wejść routera – możliwa jest analiza dowolnego strumienia wyjściowego za pomocą urządzeń pomiarowych. Technologia SDI, zastosowana w Systemie Multipleksu, wspiera standard SMPTE 372M, czyli jest przystosowana do transmisji w paśmie do 3Gb/s.
Z ekonomicznego punktu widzenia, SDI nie jest formatem obrazu i dźwięku, który nadaje się do transmisji do abonenta końcowego. Musi zostać on poddany procesowi kompresji. W opisywanym rozwiązaniu zastosowano MPEG-4 jako standard kodowania, który został zaimplementowany na platformach sprzętowych Tandberg Television; EN8030 dla SD i EN8090 dla HD. Kodery zostały podzielone na trzy grupy statystyczne, po jednej dla każdego multipleksu: DVB-S, DVB-S2 i DVB-T.
Protokół IP jest używany do transmisji sygnału skompresowanego do kolejnych elementów Systemu. Każdy koder został wyposażony w dwa porty Giga Bit Ethernet w celu wysyłania przygotowanych przez siebie strumieni elementarnych.
Strumienie te trafiają do Multipleksera. Tutaj następuje ich pakietyzacja (tworzenie konkretnych multipleksów programowych), wyposażenie w niezbędne do dalszej transmisji meta dane, czyli tablice PSI/SI oraz zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem, czyli szyfrowanie (Conditional Access System). W opisywanym rozwiązaniu wymagana była instalacja osobnego multipleksera dla każdego strumienia transportowego, pracującego w układzie redundancji 1+1.
System ten umożliwia również remutipleksację zewnętrznych strumieni transportowych, tzn. np.: dosumowanie do istniejących multipleksów dowolnych zewnętrznych programów innych operatorów.
Ostatni etap to podanie strumieni wyjściowych w formacie ASI na modulatory. Dla każdego, z wyjątkiem DVB-T, strumienia transportowego zastosowano modulację QPSK dla DVB-S oraz 8PSK dla DVB-S2. Urządzenia te pracują w układzie redundancji 1+1.
W założeniach projektu duży nacisk został położony na takie elementy jak: bezpieczeństwo Systemu, jego niezawodność oraz skalowalność. Właściwie każdy element, rozpoczynając od wejściowych strumieni SDI przez transmisję danych IP po wyjścia ASI, odpowiedzialny za prace z tymi sygnałami, ma zastępcę, automatycznie przejmującego jego funkcje w razie awarii.
Nad całością pracy Systemu czuwa system konfiguracji, zarządzania i redundancji. Aplikacja umożliwia tworzenie map połączeń systemowych wraz z zależnością redundancyjną profili programowych, które definiują konfigurację programów wraz z parametrami komponentów audio i video. Stanowiska monitoringu i kontroli poprawności pracy systemu zapewniają również archiwizację operacji, realizowanych przez System.
Terminowość wykonania integracji oraz spełnienie założeń technicznych projektu potwierdziły trafność wyboru oferenta. Poza zbudowaniem rozwiązania systemowego End-To-End VECTOR musiał sprostać wymaganiom gwarancyjnym, zawierającym m.in. określone czasy reakcji oraz poziom wsparcia technicznego. Wykorzystując zdobyte doświadczenia i posiadane kompetencje, firma VECTOR jest w stanie przygotowywać i wdrożyć rozwiązania systemowe według wymagań operatorów dla dowolnych systemów, zgodnych ze standardami DVB.
Artykuł został opublikowany na łamach miesięcznika Tv-Sat Magazyn