CCAP/CMTS
Optyka stacyjna
Remote PHY
Węzły optyczne
Wzmacniacze
Pasywa RF
Infrastruktura pasywna sieci optycznej
Systemy pomiarowe
Systemy zasilania
Extendery WiFi
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.0
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.1
Modemy kablowe DOCSIS 3.0 32x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 16x4
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.1
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 24x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 8x4
CCAP/CMTS
Optyka stacyjna
Remote PHY
Węzły optyczne
Wzmacniacze
Pasywa RF
Infrastruktura pasywna sieci optycznej
Systemy pomiarowe
Systemy zasilania
Extendery WiFi
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.0
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.1
Modemy kablowe DOCSIS 3.0 32x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 16x4
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.1
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 24x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 8x4
Łukasz Cejmer, Seweryn Jabłoński
Najbardziej popularnym sposobem na zwiększenie ilości i podniesienie jakości oferowanych usług jest dzisiaj rozwój architektury HFC z wyraźną migracją w kierunku coraz bardziej rozbudowanej części optycznej. Kluczową rolę w całym procesie realizacji nowoczesnych sieci optycznych odgrywa wybór odpowiedniego sprzętu, który pozwoli operatorom rozszerzyć dostępne pasmo, zapewnić najwyższą jakość usług oraz zoptymalizować koszty rozwoju sieci.
Przebudowa sieci HFC
W odpowiedzi na potrzeby rynku, firma VECTOR wprowadziła do oferty, dedykowane dla różnych architektur sieci, kompleksowe rozwiązania, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę sieci z możliwością zastosowania rozwiązań wielofalowych, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów OPEX i CAPEX.
W celu rozwoju architektury HFC operatorzy stosują obecnie dwie koncepcje: segmentację sieci lub rozwój technologii Fiber Deep. Segmentacja polega na dzieleniu dotychczas obsługiwanej grupy abonenckiej na mniejsze podgrupy. Można to realizować na dwa sposoby: poprzez dokładanie węzła do szafki telekomunikacyjnej i podział wcześniejszej grupy na dwie mniejsze lub – w przypadku braku miejsca w szafce – poprzez użycie węzłów segmentowalnych, gdzie możliwe jest fizyczne dołożenie odbiornika lub/i nadajnika. Obydwie metody sprowadzają się do konieczności podpięcia nowego włókna światłowodu do nadajnika/odbiornika lub do zwielokrotnienia falowego w ramach jednego włókna.
Fiber Deep – korzyści
Fiber Deep to nowoczesna koncepcja, w której ostatnim elementem aktywnym na drodze do abonenta końcowego jest węzeł optyczny. Technologia ta pozwala na maksymalizację zwrotu z poniesionych inwestycji w technologię HFC, a ograniczenie ilości urządzeń wpływa na wzrost niezawodności sieci, obniżenie kosztów OPEX oraz polepszenie parametrów sygnału. Przepustowość sieci, opartej na koncepcji Fiber Deep, jest porównywalna z sieciami, zbudowanym w technologii EPON/GPON.
Firma VECTOR wspiera rozwój technologii Fiber Deep w dwóch podstawowych architekturach: N+0 i N+1. W modelu N+0 elementem aktywnym jest węzeł optyczny, do którego bezpośrednio podłączeni są abonenci – jest to dobre rozwiązanie dla gęsto zabudowanych lub mniejszych obszarów. W koncepcji N+1 występuje węzeł optyczny i jeden wzmacniacz w kaskadzie, co pozwala na obsługę większego obszaru lub dodatkowego budynku mieszkalnego.
Nowe rozwiązania w ofercie VECTOR
Firma VECTOR posiada na rynku najszerszą ofertę rozwiązań dla optycznej części sieci, którą teraz poszerza o nowe produkty firmy ARRIS. Urządzenia pracują w paśmie 1GHz, gwarantując świadczenie zaawansowanych usług interaktywnych najwyższej jakości.
Rozwiązania wielofalowe w paśmie O-Band i C-Band
Nowe rozwiązania ARRIS w portfolio VECTOR pozwalają operatorom MSO rozszerzyć dostępne pasmo, a dzięki temu wprowadzić do oferty większą ilość usług interaktywnych najwyższej jakości, przy zoptymalizowanych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych.
Kompleksowe systemy optyczne, oparte na wysokim poziomie rozwoju technologicznego, są bezpośrednim przykładem zaangażowania firm ARRIS i VECTOR w rosnące potrzeby branży, są również idealnymi narzędziami, za pomocą których operatorzy sieci kablowych mogą wzmocnić swoją konkurencyjną pozycję na dynamicznie rozwijającym się rynku szerokopasmowym.