W jakim kierunku rozwija się telewizja cyfrowa? – Telekabel 10.2013

 TELEKABEL 10.2013W czasach rosnącej popularności telewizji cyfrowej, która z jednej strony warunkuje zmiany w świecie multimediów, a z drugiej strony – jest dyktowana rosnącymi wymaganiami abonentów, zmieniają się też oczekiwania operatorów telekomunikacyjnych. Dzisiaj producenci sprzętu telekomunikacyjnego, projektując nowe koncepcje i rozwiązania, muszą nie tylko uwzględniać wymagania technologiczne operatorów sieci, ale przede wszystkim – wspierać bezpieczeństwo ich inwestycji.

Zachować konkurencyjność

Dynamiczny rozwój technologii oraz rosnące wymagania abonentów stawiają operatorów sieci przed wyzwaniami, z którymi muszą się zmierzyć, żeby zachować swą konkurencyjność.
W czasach rosnącej popularności telewizji cyfrowej operatorzy sieci HFC zadają sobie pytania o przyszłość ich biznesu i szukają rozwiązań, które zapewnią im bezpieczeństwo inwestycji.
Firma VECTOR, rozumiejąc potrzeby rynku, wprowadziła do oferty nowoczesną operatorską stację czołową TANTRAX, która wspiera bezpieczny rozwój biznesu zarówno operatorów ISP i HFC, jak i dostawców treści.
Operatorzy sieci wybierają TANTRAX

Spośród wielu dostępnych dzisiaj rozwiązań dla świadczenia usług telewizji cyfrowej operatorzy sieci coraz chętniej wdrażają platformę TANTRAX z VECTOR. Liczne testy u Klientów i referencje operatorów sieci potwierdzają stabilność rozwiązania. Platforma zapewnia bezpieczne kosztowo wejście w telewizję cyfrową, pozwalając operatorom na oferowanie abonentom konkurencyjnej oferty programów i dodatkowych usług.

Zastosowanie cyfrowej stacji czołowej TANTRAX daje operatorowi możliwość podążania za standardami technologicznymi w świecie telewizji. Wpisuje się to w zauważalny od dłuższego czasu proces przejścia z różnych dotychczas stosowanych technologii i protokołów na protokół IP.
Wybór oferty TANTRAX daje szerokie możliwości rozwojowe, pozwalając jednocześnie łączyć i wykorzystywać obecnie stosowane technologie. Dzięki tak pojętej uniwersalności pozwala to operatorowi na zestawienie dowolnie przez siebie wybranego scenariusza (np. agregacja strumieni telewizyjnych z sygnału naziemnego DVB-T i zewnętrznego streamingu z sieci IP – dosyłanie SPTS Multicast).
Oferowane rozwiązanie i współpraca z firmą VECTOR zapewniają bezpieczeństwo biznesu operatora poprzez swoją stabilność potwierdzoną trzyletnią gwarancją. Jednocześnie producent daje urządzeniu status future proof poprzez ciągły rozwój o nowe funkcjonalności. Wysoka skalowalność pozwala na bezproblemowy rozwój (bez konieczności wymiany już zakupionych elementów) i możliwość zwiększenia strumienia przychodów od abonenta poprzez wprowadzanie nowych usług multimedialnych.

Ciągły rozwój, oparty na współpracy z operatorami i doświadczeniu firmy VECTOR jako integratora i producenta, pozawala na dopasowanie produktu do potrzeb rynkowych oraz sprostanie najwyższym wymaganiom takim jak: energooszczędność, wysoka gęstość, stabilność i intuicyjność obsługi.
Uruchomienie przez VECTOR systemu telewizji cyfrowej u operatorów sieci obejmowało przygotowanie najbardziej optymalnego ekonomicznie projektu wdrożenia, dostarczenie nowoczesnych sprawdzonych rozwiązań i implementację platformy cyfrowej TANTRAX oraz profesjonalne wsparcie techniczne na każdym etapie wdrożenia. Uruchomienie usług telewizji cyfrowej na bazie nowoczesnego systemu TANTRAX pozwala operatorom sieci oferować konkurencyjną ofertę najnowszych, różnorodnych i dochodowych usług.

 TELEKABEL 10.2013MULTIMEDIA POLSKA – nowoczesne usługi telewizji cyfrowej

Spółka Multimedia Polska jest czołowym ogólnopolskim operatorem telekomunikacyjnym obecnym na rynku od ponad 20 lat, dostawcą telewizji cyfrowej z wideo na żądanie (VoD), Internetu szerokopasmowego i mobilnego oraz telefonu stacjonarnego i mobilFonu. Jest pierwszym operatorem w kraju, który wprowadził cyfrową telewizję kablową w wysokiej rozdzielczości (HDTV) z licznymi funkcjonalnościami – domową wypożyczalnią filmów wideo na żądanie (VoD), nagrywarką programów (PVR), itp. Multimedia Polska działa w ponad 2 tys. polskich miejscowości, głównie w środkowej, północno-zachodniej i południowej części kraju, będąc liderem wśród operatorów telewizji kablowej na większości lokalnych rynków, na których świadczy usługi.
„Wdrażając nowe standardy telewizji cyfrowej do swojej sieci, zdecydowaliśmy się zaimplementować wśród innych rozwiązań platformę multimedialną TANTRAX firmy VECTOR, która pozwala nam na świadczenie nowoczesnych i konkurencyjnych usług – powiedział Tomasz Dybciak, Dyrektor Działu Rozwoju Technologii, Multimedia Polska.– W czasach dynamicznego rozwoju technologicznego, pojawiających się nowych rozwiązań oraz rosnących potrzeb abonentów, operatorzy sieci, żeby utrzymać swoją konkurencyjność, muszą stale dostosowywać się do zmian, zachodzących na rynku. Szukając uniwersalnych i funkcjonalnych, a jednocześnie optymalnych kosztowo rozwiązań, zdecydowaliśmy się między innymi na wybór modułowej operatorskiej stacji czołowej TANTRAX. Platforma multimedialna TANTRAX wraz z nabytymi przez nas kartami realizuje szeroką gamę potrzebnych nam funkcjonalności. Urządzenie zapewnia wysoki poziom stabilności i bezpieczeństwa, a w połączeniu z możliwością rozbudowy stacji zabezpiecza nasze przyszłe potrzeby rozwoju. Wdrożenie przeprowadzone we współpracy z VECTOR pozwala nam świadczyć rozszerzony pakiet usług najwyższej jakości, spełniając oczekiwania naszych abonentów.”
MASTER – wybieramy polską produkcję

Na wdrożenie telewizji cyfrowej do swojej oferty zdecydowała się również firma MASTER. Operator świadczy usługi w zakresie telewizji kablowej, stałego, szerokopasmowego dostępu do Internetu, telewizji cyfrowej oraz telefonii stacjonarnej na terenie pięciu miast: Głogów, Wschowa, Góra, Kożuchów i Przemków. Dostosowując się do stale rosnących potrzeb Klientów, Master oferuje produkty na najwyższym poziomie z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.
„Z szerokiej oferty technologii dostępnych obecnie na rynku, postanowiliśmy wdrożyć telewizję cyfrową poprzez uruchomienie platformy TANTRAX – powiedział Krzysztof Osikiewicz, Prezes Master. – O wyborze modułowej stacji czołowej VECTOR zadecydowała kompaktowość platformy oraz jej elastyczność w zakresie konfiguracji, a także przejrzyście sprecyzowana wizja rozwoju produktu. Istotne dla nas jest również to, że produkt został zaprojektowany i wyprodukowany przez polską firmę, co gwarantuje nam natychmiastowe wsparcie i konsultacje ze strony producenta. Dzięki wdrożeniu projektu jesteśmy w stanie realizować ofertę telewizji cyfrowej w obszarach wyniesionych, w których do tej pory świadczyliśmy jedynie usługi telewizji analogowej.”

NET-BIS – stawiamy na doświadczenie

System telewizji cyfrowej we współpracy z VECTOR wdrożył też operator ISP – Net-Bis, świadczący usługi Internetu na terenie powiatu miechowskiego. Firma Net-Bis rozpoczęła świadczenie usługi dostępu do Internetu w 2001 roku. Operator zdecydował się na wdrożenie systemu cyfrowego na bazie operatorskiej stacji czołowej TANTRAX we współpracy z VECTOR.
„Wysokie kompetencje i doświadczenie pracowników VECTOR oraz funkcjonalności platformy TANTRAX stały się czynnikiem decydującym przy wyborze partnera we wdrażaniu nowych usług telewizji cyfrowej w naszej sieci – powiedział Włodzimierz Gąsior, Właściciel firmy Net-Bis. – VECTOR zaproponował nam projekt wdrożenia standardu telewizji cyfrowej z uwzględnieniem kompleksowości systemu oraz jego funkcjonalnych i konstrukcyjnych możliwości, w pełni przystosowanych do potrzeb naszej sieci. Dzięki wdrożeniu operatorskiej platformy TANTRAX świadczymy nowoczesne usługi telewizji cyfrowej wysokiej jakości, podnosząc poziom satysfakcji naszych abonentów.”

Nowa funkcjonalność – redundancja

Dzięki doświadczeniu specjalistów VECTOR w projektowaniu, produkcji i integracji, rozwiązania firmy w pełni odpowiadają zarówno na obecne, jak również przyszłe potrzeby operatorów sieci. Stacja czołowa TANTRAX została opracowana w taki sposób, że zabezpiecza i wspiera rozwój usług operatora w przyszłości. W odpowiedzi na potrzeby operatorów sieci firma stale rozwija produkty. Nową funkcjonalnością, wprowadzoną w stacji TANTRAX, jest redundancja, dzięki której operatorzy mogą świadczyć usługi bez przerw w transmisji w przypadku awarii łącza IP, uszkodzenia sprzętu lub jednego z modułów, czy zaniku sygnału z dowolnego źródła (pojawia się możliwość użycia źródła alternatywnego). Możliwe schematy redundancji, oferowane przez TANTRAX: per chassis, per karta, per interface karty, per program, per link IP, per moduł zasilający.

Inwestując w rozwiązania technologiczne, operatorzy biorą pod uwagę nie tylko parametry techniczne urządzenia i jego funkcjonalności, ale też możliwość rozwoju produktu w przyszłości. Jeśli dodatkowo producent świadczy profesjonalne wsparcie techniczne na każdym etapie wdrożenia oraz proponuje długi okres gwarancji (w przypadku TANTRAX jest to 36 miesięcy), to produkt jest tym bardziej atrakcyjny. I w tym właśnie tkwi sukces operatorskiej stacji czołowej TANTRAX VECTOR.

Inni przeczytali także: