BETA PRO 60G – inteligencja w sieci

W czasach rosnącej konkurencji operatorzy usług multimedialnych, żeby utrzymać swoją pozycję na rynku, muszą nieustannie rozszerzać swoją ofertę o nowe rozwiązania, takie jak IPTV, VoIP, VoD, a ich sieć musi zapewniać wysoką jakość i niezawodność oferowanych przez nich usług.

Dzisiejszy odbiorca ma duży wybór wśród oferty wielu providerów. Jednocześnie wraz z rozwojem technologii rosną wymagania konsumentów. Abonent nie będzie chciał płacić za usługę, z której nie może w danym momencie skorzystać; nawet krótka przerwa w transmisji sygnału może spowodować, że podpisze on umowę z konkurencyjną firmą.

Operatorzy kablowi potrzebują zatem rozwiązań, które przy niskich nakładach inwestycyjnych i eksploatacyjnych zapewnią wysoką jakość i niezawodność oferowanych usług. Dla nowoczesnych sieci węzeł optyczny jest najczęściej ostatnim elementem aktywnym i w konsekwencji staje się również kluczowym elementem systemu, wpływającym na koszt inwestycji oraz jakość i niezawodność przekazu. Coraz większe znaczenie odgrywa monitoring sieci, który pozwala kontrolować parametry zastosowanego urządzenia, umożliwiając działania prewencyjne.

W odpowiedzi na oczekiwania operatorów kablowych firma VECTOR stworzyła nowy węzeł optyczny BETA PRO 60G, przystosowany do pracy w poszerzonym do 1002 MHz paśmie dosyłowym oraz do 100 MHz paśmie zwrotnym.

BETA PRO 60G jest to nowoczesna konstrukcja, dająca szerokie możliwości konfiguracji sieci. Węzeł jest sterowany cyfrowo, co daje możliwość monitoringu i zarządzania w oparciu o rozwiązania Docsis/EuroDocsis oraz HMS.

Urządzenie zostało wykonane w oparciu o mikroprocesor, który steruje kluczowymi elementami regulacyjnymi (AGC, korekcja, wzmocnienie) i umożliwia zmiany konfiguracji bez przerwy w transmisji sygnału, dzięki czemu operator dostarcza do klienta niezakłóconą pauzami usługę, co przekłada się na satysfakcję abonenta. Rozwiązanie to również znacznie obniża koszty eksploatacji sieci, eliminując konieczność magazynowania wkładek oraz ułatwia instalację urządzenia i jego regulację. W rezultacie operator dostarcza wysoką jakość sygnału przy jednocześnie niższych kosztach utrzymania sieci.

Kolejną zaletą zastosowania mikroprocesora jest możliwość pomiaru poziomu wejściowej mocy optycznej bez konieczności wykorzystywania jakichkolwiek przyrządów pomiarowych i rozłączania włókien optycznych. Uzyskuje się to wybierając odpowiednią pozycję menu i odczytując wartość na wewnętrznym wyświetlaczu urządzenia. Dla operatora kablowego oznacza to duże oszczędności, ponieważ nie potrzebuje on dodatkowych urządzeń do pomiaru poziomu wejściowej mocy optycznej.

W porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami, regulowanymi za pomocą wymiennych modułów, oprócz zwiększenia precyzyjności regulacji osiągnięto kolejną korzyść, mianowicie rozwiązano problem chwilowych przerw w sygnale podczas regulacji urządzeń. Jest to szczególnie ważne przy świadczeniu usług VoIP, usług dostępu do Internetu czy usług VoD. Operator kablowy może świadczyć zaawansowane usługi bez obaw, że transmisja sygnału ulegnie czasowej przerwie, co mogłoby spowodować, że abonent zrezygnuje ze współpracy z nim i przejdzie do konkurencyjnej firmy.

Węzeł BETA PRO 60G charakteryzuje się dużym wzmocnieniem gwarantującym wysoki poziom sygnału wyjściowego, a AGC zapewnia utrzymanie sygnału wyjściowego na stałym poziomie w szerokim zakresie mocy wejściowego sygnału optycznego. Zakres optycznych mocy wejściowych zależy od zastosowanego typu odbiornika optycznego. Dostępne są 2 rodzaje: wersja Low Gain dla standardowych aplikacji HFC pracująca w zakresie -3 +2 dBm oraz wersja High Gain dla aplikacji Fiber Deep -6-1dBm. Takie rozwiązanie pozwala na stosowanie tego węzła w standardowych aplikacjach HFC oraz późniejsze łatwe i tanie przekonfigurowanie do aplikacji Fiber Deep, jedynie przez wymianę odbiornika optycznego.

Węzeł ma zintegrowany wyświetlacz LED oraz klawiaturę w celu miejscowego zarządzania. Pozwala to na wyeliminowanie modułów wymiennych, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji. Utrzymanie sieci staje się więc nie tylko uproszczone, ale przede wszystkim pozwala na spore oszczędności finansowe.

Ponadto do węzła można podłączyć przenośny terminal (BHHT), dzięki któremu możliwe będzie wysterowanie parametrów węzła oraz ich zapamiętanie i skopiowanie na laptopa. Ułatwia to znacznie konfigurację urządzeń sterowanych elektronicznie oraz eliminuje błędy w raportowaniu ustawień urządzeń konfigurowanych w polu.

Urządzenie może byś wyposażone w moduł transportera, umożliwiający zdalne monitorowanie i zarządzenie wybranych parametrów przełącznika ingresu, redundancji lub segmentacji nadajnika optycznego, redundancji odbiornika optycznego, ustawieniami AGC, parametrami poziomu i nachylenia oraz innych. Dodatkowo możliwe jest monitorowanie wejściowych/wyjściowych mocy optycznych odbiornika/nadajnika, nadzór nad napięciami AC i DC, kontrolę zewnętrznych kontaktów, temperatury wewnątrz urządzenia oraz status otwarcia pokrywy.

Wbudowany układ AGC kompensuje zmiany mocy optycznej, gwarantując stabilny poziom wyjściowy RF, niezależnie od zmian sygnału na wejściu.

Dzięki dużemu stopniu ochrony obudowy IP67 urządzenie jest odporne na pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.

BETA PRO 60G pozwoli operatorom kablowym na dostarczanie do końcowego abonenta usługi, jakiej on oczekuje, a więc bezprzerwowej transmisji o wysokiej jakości sygnału. Jednocześnie dzięki zastosowaniu węzła firmy VECTOR operator uzyskuje realne oszczędności finansowe związane z eksploatacją sieci. W konsekwencji dostawca sygnału wprowadza do swojej oferty atrakcyjny pakiet usług przy jednocześnie niższych kosztach utrzymania sieci, co przekłada się na sukces jego inwestycji.

Inni przeczytali także: