CCAP/CMTS
Optyka stacyjna
Remote PHY
Węzły optyczne
Wzmacniacze
Pasywa RF
Infrastruktura pasywna sieci optycznej
Systemy pomiarowe
Systemy zasilania
Extendery WiFi
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.0
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.1
Modemy kablowe DOCSIS 3.0 32x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 16x4
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.1
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 24x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 8x4
CCAP/CMTS
Optyka stacyjna
Remote PHY
Węzły optyczne
Wzmacniacze
Pasywa RF
Infrastruktura pasywna sieci optycznej
Systemy pomiarowe
Systemy zasilania
Extendery WiFi
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.0
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.1
Modemy kablowe DOCSIS 3.0 32x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 16x4
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.1
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 24x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 8x4
Konferencję otworzył Prezes Zarządu firmy VECTOR Jacek Kajut, a następnie Maciej Muzalewski, Dyrektor Rozwoju Rynku HFC przedstawił „Tendencje rynkowe i kierunki rozwoju sieci operatora kablowego” w oparciu o dane zebrane z konferencji branżowych i rozmów z największymi operatorami. W prezentacji został omówiony rozwój usług cyfrowych i związane z nim wyzwania stojące przed operatorami. Maciej Muzalewski omówił nowe rozwiązania, które są alternatywą dla dzisiejszych set-top-boxów, czyli Home Video Gateway oraz proces migracji headendów w kierunku Media Data Center. Prelegent przedstawił początki FTTH/PON oraz zmiany w modelach biznesowych związane z nowymi treściami OTT (over-the-top). Wzrost oczekiwań abonentów odnośnie jakości świadczonych usług wymusza wzrost profesjonalizmu operatora sieci oraz poszerzenie wiedzy i podwyższenie efektywności ekip technicznych. W tym celu zostały stworzone rozwiązania: Service Assurance Software, badanie Customer Experience i profilu Klienta, Workflow management.
Podczas 10. Konferencji Technik Szerokopasmowych Mark Bugajski z firmy ARRIS wystąpił z prezentacją „Zaawansowane usługi cyfrowe – przyszłość w domu abonenta”, w której prelegent omówił trendy Web-to-TV i ich wpływ na wydatki konsumenta i operatora w oparciu o dane z USA.
Prezentacja „Ekspansja usług cyfrowych – drogi dotarcia do abonenta” Erika Krusse z firmy Ericsson poświęcona była rozwojowi systemów usług cyfrowych video w kierunku dostępności na wielu platformach z wykorzystaniem różnych urządzeń abonenckich do odbioru usług.
Jacek Gwizdak, Starszy Inżynier Systemowy w VECTOR, omówił usługi cyfrowe oparte o nowoczesną i dynamiczną technologię IP, która charakteryzuje się uproszczoną architekturą HE i jest alternatywną drogą propagacji. Prelegent omówił nowoczesne sposoby prezentacji treści, takie jak multicast, czy A2A. Jacek Gwizdak odpowiedział na pytania: dlaczego IP w technologii cyfrowej telewizji? z czym się wiąże technologia IP? w czym jest lepsza niż inne technologie? jakie możliwości ona otwiera – nowe usługi, lepsza wydajność, niższe koszty? wymagania – czy każda sieć może wykorzystać IP i czy każda powinna? W wkładzie zostały również omówiony nowy typ przekazu treści OTT jako element układanki TV over IP.
Istotnym elementem 10. Konferencji Technik Szerokopasmowych był panel dyskusyjny „Zaawansowane usługi cyfrowe – czyli co nas czeka?”, prowadzony przez Marcina Ułasika, Senior Product Managera w VECTOR. W dyskusji wzięli udział
Uczestnicy panelu dyskutowali nad zagadnieniem przyszłości oferowanych usług, związanych z dostarczaną telewizją cyfrową. W wykładzie zostały omówione następujące zagadnienia: interaktywność w usługach, telewizja przez Internet – OTT, jak skutecznie rozwiązać w ekonomicznie uzasadniony sposób problem multiroom, czyli telewizji cyfrowej na więcej niż jednym ekranie, jak i po co wprowadzać zaawansowane usługi cyfrowe, jaka jest ich wartość dla abonenta i jaka dla operatora, gdzie są główne bariery we wprowadzaniu tych usług.
W zastępstwie Jerzego Straszewskiego – Prezesa PIKE, Ewa Michalska, Członek Zarządu PIKE i Fundacji PIXEL, zaprezentowała „Polski rynek telekomunikacyjny w liczbach” ze szczególnym uwzględnieniem rynku operatorów kablowych (telefonia stacjonarna i mobilna, Internet stacjonarny i mobilny, telewizja – platformy płatne, free to air i emisji satelitarnej).
Podczas 10. KTS Marcin Starzyński, Dyrektor Rozwoju Rynku w VECTOR, wygłosił prezentację „Ewolucja sieci dostępowej – Pasywne Sieci Optyczne (PON) jako kierunek rozwoju sieci”, w której dokonał porównania budowy sieci w technologii HFC/DOCSIS a PON oraz modeli usługowych realizowanych w tych technologiach. Prelegent wskazał ważne punkty w rozwoju technologii HFC na kolejne lata i uzasadnienie inwestowania w sieć HFC. W prezentacji została szczegółowo omówiona technologia PON, która znacznie zwiększa przepustowość sieci i tym samym pozwala na realizację nieograniczonej ilości usług, oferowanych użytkownikom zarówno indywidualnym, jak i biznesowym.
Pierwszy dzień Konferencji zakończył się prezentacją „Wpływ jakości świadczonych usług na doświadczenia abonenta w cyfrowym domu”, którą wygłosił Janusz Kilon, Dyrektor Usług i Realizacji w VECTOR. W ramach wykładu prelegent omówił istotność zapewnienia wysokiej jakości usług, która wpływa na satysfakcję Klienta ze świadczonych usług. W wykładzie zostały zaprezentowane pomocne narzędzia w utrzymywaniu wysokiej jakości: ServAssure i WorkAssure.
Drugi dzień 10. Konferencji Technik Szerokopasmowych otworzył Seweryn Jabłoński, Inżynier Sprzedaży w VECTOR prezentacją „Przyszłości infrastruktury sieci HFC”, w której zostały omówione kierunki rozwoju sieci HFC oraz metody segmentacji i inne sposoby utrzymania sieci HFC, zdolnej do sprostania obecnym wyzwaniom. Prelegent omówił potencjał sieci HFC i wyzwania, stojące przed operatorami sieci w przyszłości, czyli: ewolucja architektury HFC (Fiber Deep, RFoG), rozszerzenie pasma downstream i upstream, optymalizację kosztów pasma w środowisku DOCSIS, nowe technologie xPON.
Nowoczesne rozwiązanie GPON było kolejnym tematem prezentacji, którą przedstawił Mikołaj Chmura, Inżynier Sprzedaży w VECTOR. Prelegent szczegółowo omówił temat technologii xPON z uwypukleniem przewag w odniesieniu do wymagań sieci w porównaniu ze stosowanym standardem DOCSIS. W ramach prezentacji została przedstawiona platforma HUAWEI, światowego lidera technologii GPON.
Kolejna prezentacja „Zagrożenie w usługach transmisji danych – IPv6 szybciej niż można się spodziewać” pokazała usługi IPv6 jako nadchodzące rozwiązanie do wdrożenia w każdej sieci oraz związane z tym problemy i koszty. Według danych przedstawionych przez Przemysława Sadło, Starszego Inżyniera Sprzedaży w VECTOR, zwiększający się w dynamicznym tempie popyt na adresy IPv4 może spowodować ich brak w najbliższej przyszłości i zaostrzenie polityki RIPE.
Podczas 10. Konferencji Technik Szerokopasmowych Jacek Gwizdak, Starszy Inżynier Sprzedaży w VECTOR w prezentacji „Domowe centrum multimedialne” przedstawił funkcjonalności obecnego set-top-box’a jako domowego centrum multimedialnego.
Obraz rynku kablowego w Rosji zaprezentował Sergey A. Gusev, Zastępca Dyrektora Generalnego i Dyrektor Techniczny firmy Er-Telecom, jednego z największych rosyjskich operatorów kablowych.
Konferencję zakończył Zdenek Samek z Commscope prezentacją „Pasywne systemy światłowodowe”, w której zostały omówione rozwiązania Commscope.
Wykładom i obradom towarzyszyła wystawa techniczna, podczas której swoje rozwiązania zaprezentowali partnerzy firmy VECTOR: ARRIS, BeeSmart, CABLECON, COMMSCOPE, CONAX, ERICSSON, HUAWEI, Technicolor i TRILITHIC. Podczas demonstracji technicznej również organizator 10. Konferencji Technik Szerokopasmowych, VECTOR, zaprezentował innowacyjne systemy do świadczenia nowoczesnych usług telekomunikacyjnych.
W spotkaniu wzięło udział ponad 180 przedstawicieli branży z Polski i z zagranicy. Tegoroczne spotkanie branży to nie tylko ściśle techniczne wykłady, liczby, fakty i dane, a przede wszystkim informacje praktyczne, przedstawione przez doświadczonych w branży ekspertów VECTOR oraz Partnerów Firmy.
10. Konferencja Technik Szerokopasmowych z jednej strony stała się okazją do zapoznania się innowacyjnymi technologiami i urządzeniami ale przede wszystkim inspirującą dyskusją na temat kierunków rozwoju przyszłości branży i migracji dzisiejszych technologii w kierunku standardów, wpisujących się w rosnące wymagania rynku operatorów sieci kablowych, z drugiej – stworzyła możliwość zaprezentowania najlepszych rozwiązań i alternatyw, które są w stanie odpowiedzieć na wyzwania stojące przed branżą.
10. Konferencja Technik Szerokopasmowych to zaproszenie do współpracy i partnerstwa, a także do konstruktywnego dialogu i efektywnego budowania wspólnego cyfrowego domu.