Telekabel: Nowe technologie – wyzwanie czy zagrożenie?

 Do najnowszego numeru miesięcznika Telekabel dołączony został dodatek specjalny „Liderzy ryku kablowego w Polsce”. W nim znajdziecie artykuł pt.: „Nowe technologie – wyzwanie czy zagrożenie?”, w którym wypowiada się m.in.  Marcin Ułasik, Chief Technical Officer, w VECTOR SOLUTIONS.

Prezentujemy też komentarz Marcina Ułasika dotyczący zmian i wyzwań, które pojawiają się na rynku telekomunikacyjnego w związku z nowymi technologiami. Także ukazał się on w ww. dodatku do magazynu Telekabel.

Marcin Ułasik, Chief Technology Officer (CTO), VECTOR SOLUTIONS:

– W przypadku sieci budowanych z wykorzystaniem technologii HFC, czyli de facto sieci światłowodowo-koncentrycznych, największe znaczenie ma technologia DOCSIS, umożliwiająca transmisję danych w tych sieciach. Standard ten przeszedł już kilka zmian. Obecnie wdrażamy wersję 3.1, a planowana jest już kolejna wersja 4.0. To, czy niższe wersje DOCSIS mają jeszcze potencjał do wykorzystania, zależy tak naprawdę od oferty operatora. Prędkości gigabitowe komunikowane w reklamach cieszą się relatywnie niewielkim zainteresowaniem abonentów. Większość sprzedawanych usług wykorzystuje niższe przepływności, do czego obecna wersja 3.0 w zupełności wystarcza. Sieć HFC i standard DOCSIS są bardzo mocno ewolucyjne. Kolejne wersje wnoszą nowe możliwości, umożliwiając ich stopniowe wdrażanie. Jedną z kluczowych cech jest kompatybilność w dół, czyli współpraca nowych urządzeń ze starymi, już funkcjonującymi w sieci. Oczywiście nie umożliwia to uruchomienia nowych funkcji na starych urządzeniach, ale pozwala na ich pracę w dotychczasowym zakresie bez konieczności wymiany. Technologie innych sieci (DSL czy PON) w tym ujęciu zachowują się inaczej. Jeśli chodzi o światłowód, to oferuje on znacznie większe możliwości transmisyjne niż kable miedziane. W sieci HFC sukcesywnie coraz większe odcinki sieci są obsługiwane przez światłowody, ale wciąż pozostaje także sieć koncentryczna. Zasadą jest, że póki da się położone kable eksploatować, należy to robić – wymiana to zawsze dodatkowe koszty oraz kłopoty z instalacjami, zwłaszcza w budynkach i mieszkaniach abonentów. Technologia DSL doszła do granic możliwości transmisyjnych, stąd też dość intensywne inwestycje w PON.

Poniżej prezentujemy zaś cały artykuł, który ukazał się na łamach Telekabla. Miłej lektury!

Chcecie dowiedzieć się więcej o sieciach dostępowych? Zajrzyjcie do naszego ebooka – można do pobrać bezpłatnie ze strony.



Jesteś zainteresowany ofertą i współpracą w zakresie rozwiązań HFC/DOCSIS lub PON/GPON? Masz dodatkowe pytania? Kliknij w poniższy baner i umów się z nami na bezpłatną konsultację. Porozmawiamy i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

Inni przeczytali także: