Ochrona przed złośliwymi botami Bot Protection

Ruch sieciowy generowany jest nie tylko przez "żywych" użytkowników. Obecnie niemal w 2/3 odpowiadają za niego boty, czyli automaty. Zdaniem ekspertów tendencja ta w najbliższych latach będzie się zwiększać.

 

Niestety – pewna część botów to narzędzia wykorzystywane przez przestępców do przeprowadzania ataków, wykradania danych czy też paraliżowania pracy serwisów. Z tego względu monitoring i przeciwdziałanie skutkom ewentualnego negatywnego działania botów stanowi jeden z ważnych elementów strategii cybersecurity w każdej nowoczesnej firmie.

Jak działają złośliwe boty?

Podkreślmy raz jeszcze, że nie wszystkie boty stwarzane są w celach przestępczych. Znaczna część automatów nie stanowi zagrożenia, a spełnia określone funkcje – odpowiadając m.in. za indeksowanie stron WWW, obsługę chat botów i wirtualnych asystentów, a nawet przekazywanie powiadomień o przychodzących zapytaniach.
Istnieją jednak również złośliwe boty, które w sposób zautomatyzowany dokonują przestępstw, paraliżują funkcjonowanie infrastruktury IT lub utrudniają działania przedsiębiorstw. Tego typu narzędzia mogą m.in.:

  • wykradać hasła dostępu oraz poufne dane,
  • generować sztuczny ruch w witrynie, aby utrudnić przepływ informacji,
  • wykradać własność intelektualną, a nawet tworzyć kopie całych stron WWW,
  • składać masowe zamówienia w sklepach on-line, a następnie w automatyczny sposób udostępniać te same produkty na portalach aukcyjnych po znacznie wyższych cenach.

Zadbaj o ochronę swoich zasobów przed złośliwymi botami

Istnieją rozwiązania wyspecjalizowane w ochronie aplikacji internetowych i mobilnych, a także interfejsów API przed szkodliwymi botami. Narzędzia Bot Protection mają z założenia zapewniać możliwie jak najszersze spektrum ochrony – w taki sposób, aby powstrzymać nawet ataki przeprowadzane przez boty najnowszej generacji. Współpracują pod tym względem z firewallami sieciowymi (Web Application Firewall), uzupełniając je w neutralizowaniu zagrożeń, których WAF nie byłyby w stanie powstrzymać, ze względu na nieco inną specyfikę działania.

Aktualność zabezpieczeń oraz ich zgodność z obowiązującymi standardami to czynniki decydujące o tym, na ile skutecznie przedsiębiorstwo będzie w stanie ochronić zasoby własne oraz te powierzane mu przez klientów. Technologie cybersecurity stanowią tak naprawdę nieustanny wyścig z pomysłowością, a często również niespotykaną bezczelnością cyberprzestępców.

Poznaj rozwiązania Bot Protection dostarczane przez VECTOR SOLUTIONS

W VECTOR SOLUTIONS zawsze zwracamy uwagę na kompleksowy charakter rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Każde z dostarczanych przez nas narzędzi ma za zadanie chronić konkretny obszar infrastruktury IT lub działań przedsiębiorstwa – a pełna ochrona wymaga dopasowania i zintegrowania wszystkich elementów w jeden spójny system ochrony. W tej złożonej strukturze narzędzia Bot Protection odpowiadają za:

  • skuteczne rozpoznawanie oraz monitorowanie działania botów w obrębie danej witryny/strony, a w razie wykrycia zagrożenia – zablokowanie botów, które weszły w interakcję z daną witryną czy aplikacją,
  • zabezpieczenie wszystkich danych oraz zasobów IT (aplikacji web i mobile, stron WWW etc.),
  • kompleksową ochronę przed różnymi rodzajami szkodliwych działań – w tym przed wyciekiem danych, automatycznym dodawaniem komentarzy, łamaniem haseł dostępu, czy też kradzieżą własności intelektualnej.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Aby zaprojektować i wdrożyć rozwiązanie odpowiadające potrzebom Twojej organizacji, przeprowadzimy audyt całego środowiska IT ze szczególnym uwzględnieniem aspektów cybersecurity. W ramach współpracy nie tylko wdrożymy kompleksową strategię ochrony, ale także zajmiemy się utrzymaniem i rozwojem systemu bezpieczeństwa:

Zobacz inne rozwiązania w zakresie Ochrona przed złośliwymi botami Bot Protection:

Inni przeczytali także: