Jaki Internet przyszłości? 

Łącza o wysokiej prędkości usprawniły codzienne funkcjonowanie użytkowników Internetu. Są online – w pracy, szkole, domu – często korzystając na wielu urządzeniach z jednego łącza internetowego w tym samym czasie. Jakiego Internetu będziemy potrzebować w przyszłości?

Średnie prędkości wzrastają

Dane dotyczące pobierania i wysyłania pokazują, że z każdym rokiem średnie prędkości Internetu rosną. Podczas pandemii Covid-19 przeniesiono do sieci wiele z aktywności. Wzrosło więc zapotrzebowanie na wyższe prędkości pobierania i wysyłania danych. Według raportu speedtest.pl średnia prędkość pobierania danych w Polsce w 2021 roku wzrosła o 42%.

2022 rok nie był już tak spektakularny. Najnowsze analizy pokazują dalsze istotne wzrosty, jednak już nie tak duże. W przypadku Internetu domowego średnia prędkość wzrosła o 28%, mobilnego – o 12%. Wciąż chętnie korzystamy z usług online. Rośnie także popularność inteligentnych urządzeń: kamer, termostatów, lamp czy  czujników. To będzie powodowało dalszy wzrost średniej prędkości Internetu w kolejnych latach.

Maksymalne oferowane prędkości Internetu na rynku

Poza wzrostem średniej prędkości, rosną także prędkości maksymalne oferowane przez operatorów.  Według Prawa Nielsena, rok do roku maksymalna oferowana na rynku przepływność Internetu zwiększa się o 50%. Prawo to dotyczy całości rynku, a więc operatorów oferujących swoje usługi z wykorzystaniem sieci kablowych HFC / DOCSIS oraz operatorów FTTH / GPON. Zgodnie z tym prawem w 2012 roku maksymalna oferowana w Polsce prędkość wynosiła około 100Mb/s, a w 2018 osiągnęła 1Gb/s. Prawo Nielsena zakłada, że w 2025 roku powinniśmy osiągnąć maksymalną prędkość na poziomie 10Gb/s. W rzeczywistości większość operatorów ciągle oferuje tę usługę na poziomie 1Gb/s. Coraz częściej pojawiają się analizy wskazujące, że Prawo Nielsena uległo zmianie i przyrost rok do roku nie wynosi już 50%. Mówi się o tym, że 10 Gb/s osiągniemy na koniec obecnej dekady.

źródło: opracowanie VECTOR SOLUTIONS

Internet światłowodowy FTTH/GPON nie jest jedyną ścieżką rozwoju

W ostatnich latach rośnie ilość użytkowników mających dostęp do Internetu światłowodowego, czy to w formie FTTB, czy FTTH. Widać, że tak promowane usługi przebiły się do świadomości klientów, a światłowód stał się synonimem wysokiej prędkości Internetu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie pozwalające korzystać z wysokich prędkości Internetu. Istniejące od wielu lat sieci kablowe HFC wykorzystujące technologie DOCSIS ciągle doskonale radzą sobie w tej rywalizacji. Wdrażana technologia DOCSIS 3.1 już dziś pozwala na oferowanie usług na poziomie 2Gb/s, a przy poszerzeniu pasma do 1.2GHz pozwoli na oferowanie prędkości 5Gb/s, co przekracza możliwości tradycyjnej technologii GPON.

Jaka prędkość Internetu w przyszłości? 10 Gb/s?

Prędkości Internetu dalej będą wzrastać ten trend jest nie do zatrzymania. Zapotrzebowanie na wyższe przepływności coraz większe. Nadal będziemy przenosić nasze aktywności do sieci. Pojawiać będą się także nowe aplikacje i usługi, a operatorzy będą prześcigać się w ofertach marketingowych, reklamując coraz szybsze prędkości Internetu. Ostatnie analizy pokazują, że usługi 10Gb/s pojawią się na rynku pewnie pod koniec obecnej dekady.

O prędkości 10Gb/s rozmawia się coraz częściej, jednak czy klienci jej potrzebują? Należy pamiętać, że użytkownicy wybierając konkretną usługę u operatora powinni myśleć nad optymalnym rozwiązaniem i brać pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby. To oni powinni widzieć, czy chcą zwiększyć prędkość Internetu.

Prawo Nielsena wskazuje, że Internet o prędkości 10Gb/s pojawi się na koniec obecnej dekady. Zapotrzebowanie na coraz wyższe przepływności wciąż będzie wzrastać. Nadal coraz więcej aktywności będziemy przenosić do sieci. Szybki Internet jest nam potrzebny do oglądania filmów, pracy zdalnej, wysokich prędkości potrzebują także gry online. Pojawiać będą się także nowe aplikacje i usługi, które spowodują wzrost naszej aktywności online. Rynek wciąż będzie się zmieniał, a operatorzy będą prześcigać się w ofertach coraz szybszego Internetu.

Najlepszy partner do rozwoju sieci dostępowej

W VECTOR SOLUTIONS tworzymy w pełni skalowalne rozwiązania, dopasowane do bieżących potrzeb klientów. Naszym partnerom oferujemy najlepsze produkty i rozwiązania. Projektujemy, wdrażamy i utrzymujemy infrastrukturę bazując na wieloletnim doświadczeniu ekspertów VECTOR SOLUTIONS.

Autor artykułu

Szymon Jaros

Szymon Jaros

Business Solutions Manager - Access Network Infrastructure

Jaki Internet przyszłości? 

Inni przeczytali także: