CCAP/CMTS
Optyka stacyjna
Remote PHY
Węzły optyczne
Wzmacniacze
Pasywa RF
Infrastruktura pasywna sieci optycznej
Systemy pomiarowe
Systemy zasilania
Extendery WiFi
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.0
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.1
Modemy kablowe DOCSIS 3.0 32x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 16x4
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.1
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 24x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 8x4
CCAP/CMTS
Optyka stacyjna
Remote PHY
Węzły optyczne
Wzmacniacze
Pasywa RF
Infrastruktura pasywna sieci optycznej
Systemy pomiarowe
Systemy zasilania
Extendery WiFi
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.0
Modemy telefoniczne DOCSIS 3.1
Modemy kablowe DOCSIS 3.0 32x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 16x4
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.1
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 24x8
Modemy telefoniczne z WiFi DOCSIS 3.0 8x4
Rosnące zapotrzebowanie na pasmo, szczególnie w przypadku budowy nowych sieci wymusza stosowanie rozwiązań perspektywicznych. Niezależnie od rodzaju inwestycji należy mieć na uwadze koszt budowy sieci, łatwość jej rozbudowy i koszt utrzymania.
„Kompleksowa oferta systemów pasywnych VECTOR SOLUTIONS pozwala dobrać optymalne rozwiązanie dla każdej inwestycji.” – mówi Artur Salwach, Dyrektor Rynku ISP w VECTOR SOLUTIONS.
Operatorzy telekomunikacyjni coraz częściej stają przed wyzwaniem zaprojektowania infrastruktury pasywnej sieci optycznej w zabudowie wielorodzinnej. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest system budynkowy OFIBER, który w zależności od ilości abonentów może mieć różne architektury.
W małych budynkach do 12 abonentów, sieć światłowodowa budowana jest z wykorzystaniem patchcordów z włóknem optycznym G.657A2 i G.657B3, za pomocą których bezpośrednio łączy się mieszkanie z szafką dystrybucyjną umieszczoną w piwnicy.
Patchcordy, o długościach: 20 – 50 m, posiadają rozbieralne złącze optyczne, dzięki czemu można wiercić mniejsze otwory w ścianach. Ponadto mogą być zakończone złączem optycznym na dwóch lub jednym końcu. Wykorzystując zestaw zakończony na obu końcach, podczas instalacji należy zadbać o miejsce do umieszczenia zapasu kabla w skrzynce dystrybucyjnej. W przypadku patchcordów zakończonych tylko z jednej strony, nadmiar kabla obcinamy i terminujemy połączenie przy pomocy gniazdka optycznego w mieszkaniu abonenta.
Jednym z bardziej perspektywicznych rozwiązań dla infrastruktury światłowodowej na terenach o zabudowie rozproszonej jest budowa sieci w oparciu o rozwiązania doziemne OFIBER. Główną zaletą budowania sieci w technice doziemnej jest gwarancja wysokiej trwałości i bezpieczeństwa. Kable umieszczone w kanalizacji lub mikrokanalizacji teletechnicznej nie są narażone na naprężenia, oddziaływanie mechaniczne czy klimatyczne. Punkty rozdziału włókien i sygnału umieszczone w szafach i słupkach dystrybucyjnych zapewniają łatwy dostęp i zarządzanie siecią.
Sieć doziemna to jedna z metod budowy infrastruktury światłowodowej na terenach o zabudowie rozproszonej. Okablowanie prowadzone jest bezpośrednio w ziemi, kanalizacji lub mikrokanalizacji teletechnicznej, a rozdzielanie sygnału jest wykonywane w mufach lub słupkach dystrybucyjnych. Słupki dystrybucyjne pozwalają na umieszczenie dedykowanych splitterów oraz wykonywanie połączeń spawanych, jak również przy użyciu złącz rozłącznych, pomiędzy splitterem a kablami abonenckimi i dystrybucyjnymi. Przemyślane i solidnie wykonane konstrukcje punktów dystrybucyjnych ułatwiają prace instalatorów oraz zabezpieczają sieć przed wpływem warunków zewnętrznych.
Specyfika zabudowy rozproszonej, gdzie liczba potencjalnych odbiorców końcowych jest znacznie mniejsza, a dystanse większe niż w mieście sprawia, że jedną z preferowanych metod budowy sieci światłowodowej jest wykorzystanie technologii sieci napowietrznej.
Przy budowie takiej infrastruktury najczęściej korzysta się istniejących słupów energetycznych, telekomunikacyjnych lub oświetleniowych. Pozwala to na szybką, w stosunku do innych technologii, budowę sieci światłowodowej. Wykorzystanie rozwiązania systemowego daje pewność kompatybilności wszystkich elementów sieci, takich jak: kable ADSS, zawiesia, wsporniki, mufoprzełącznice oraz stelaże zapasu kabla.
Punktami, w których wykonuje się rozdzielenie sygnału w sieci napowietrznej na kable klienckie DROP są mufoprzełącznice. W systemie OFIBER, mamy możliwość beznarzędziowego montażu i demontażu jej w czasie eksploatacji, rozbudowy lub serwisu ze stelaża zapasu kabla. Mufoprzełącznica pozwala na wykonywanie połączeń spawanych, na złączach rozłącznych oraz posiada dedykowane miejsce na splittery optyczne.
W przypadku podłączania kolejnego abonenta, na kolejnych etapach rozbudowy sieci, dedykowane patchcordy na kablu ADSS ograniczają konieczność użycia spawarki światłowodowej oraz demontażu mufoprzełącznic. Ważnym elementem sieci są splittery optyczne o wysokiej odporności na zmiany temperatury.
Bezpośredni dostęp do sieci światłowodowej w systemie napowietrznym, pozwala na szybkie i proste przyłączenie abonenta. Dodatkowo, w przypadku jakichkolwiek awarii, zapewnia nieograniczony dostęp do systemu, nie zależnie od miejsca zdarzenia.
Kompletny katalog produktów OFIBER dostępny jest pod adresem:
vectorsolutions.net/kategoria/infrastruktura-pasywna-sieci-optycznej-pon