Backup danych – dlaczego warto go robić

Pół żartem, pół serio mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup danych albo dopiero zaczną je robić, gdy życie ich doświadczy. Warto działać prewencyjnie i zadbać o możliwość regularnego tworzenia kopii zapasowych plików.

Dane narażone są na wpływ złośliwego oprogramowania, uszkodzenia sprzętu czy też błędy użytkowników lub ich umyślne działania na szkodę firmy. Odzyskanie utraconych danych z uszkodzonego nośnika bywa niekiedy niemożliwe. W momencie awarii lub kradzieży, to kopie zapasowe są jedyną deską ratunku.

– Backup jest sprawdzoną metodą ochrony danych przed zniszczeniem lub całkowitą utratą. Polega ona na wykonywaniu cyklicznie i w sposób automatyczny kopii bezpieczeństwa na serwer lub serwery backupowe. Ideą tworzenia backupów jest możliwość późniejszego odzyskania danych w sytuacjach awaryjnych – wyjaśnia Aleksander Kuźba, Solution Architect IT – Data Center & Cloud w VECTOR SOLUTIONS.

Jakie dane zabezpiecza backup

 • Dokumenty, w tym umowy, faktury, pliki graficzne, wideo
 • Archiwa programów pocztowych
 • Bazy danych np. Oracle, MSSQL
 • Konta użytkowników
 • Maszyny wirtualne

Dane stają się podstawowym z zasobów firmy, wiec tworzenie kopii zapasowych jest integralną częścią polityki bezpieczeństwa. Dobry system backup umożliwia odzyskiwanie nie tylko całych obiektów, ale także wchodzących w ich skład pojedynczych elementów, takich jak pliki, maile czy rekordy z baz danych.

Backup danych – o czym należy pamiętać

 1. Niezbędne jest przygotowanie harmonogramu tworzenia kopii zapasowych.
 2. Należy monitorować czy kopie zapasowe działają prawidłowo i czy są tworzone zgodnie z ustalonym harmonogramem.
 3. Kopia zapasowa musi być zawsze dostępna do przywrócenia i nie powinno to wymagać skomplikowanych procedur.
 4. Kopia zapasowa powinna być przechowywana w taki sposób, aby nie była narażona na czynniki zewnętrzne lub działanie osób trzecich.
 5. Regularnie należy sprawdzać raporty backupowe i systemy tworzenia kopii zapasowych w celu wczesnego zidentyfikowania ewentualnych błędów i awarii.

Kompetencje VECTOR SOLUTIONS

VECTOR SOLUTIONS wspiera wdrażanie rozwiązań w zakresie serwerów backup, stanowiących podstawę dla bezpieczeństwa danych w firmach. Dysponujemy zespołem specjalistów, a także gwarantujemy sprawne wdrożenie i utrzymanie systemów backupowych dla biznesu. Nasze rozwiązania działają bezproblemowo w środowisku chmurowym, wirtualnym lub fizycznym.

Korzystamy z usług sprawdzonych dostawców – współpracujemy z firmą Veeam, wiodącym producentem rozwiązań backupowych.

Backup danych – rozwiązania

Veeam oferuje bardzo nowoczesne i wydajne rozwiązania, stworzone specjalnie z myślą o dzisiejszych przedsiębiorstwach i ich potrzebach. Zapewniają one:

 • tworzenie kopii zapasowych i inteligentne odzyskiwanie,
 • orkiestrację odzyskiwania po awarii,
 • sprawne zarządzanie danymi kopii oraz ich monitorowanie i analizę.

Rozwiązania Veeam wdrażane przez VECTOR SOLUTIONS stanowią gwarancję bezpieczeństwa zasobów danych i pozwalają firmom skupić się w 100% na kluczowych elementach swojego biznesu.

Masz dodatkowe pytania? Jesteś zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami poprzez poniższy baner, umów się na konsultację, a my z przyjemnością udzielimy dodatkowych informacji.

Inni przeczytali także: